Atominė elektrinė – bomba, gaminanti elektrą
 
2012 m. birželio 11 d.
 

Politikų keliama isterija visada kelią įtarimą apie nešvarius interesus. Neseniai tai buvo LEO, dabar turime naujos atominės elektrinės projektą. Sugriovus vieną aferą, kuriama kita. Kodėl aš taip manau? Remiantis savo patirtimi ir žurnalo „The Economist" nauja publikacija bandau pateikti kai kuriuos faktus.

1. „Hitachi" siūlo Lietuvai „laisvą" reaktorių, kuris buvo pradėtas gaminti iki pavasarį Japoniją sukrėtusios Fukušimos tragedijos, ir kurio po to atsisakė kiti pirkėjai, VAE vadovai LŽ nei patvirtino, nei paneigė. (http://www.lzinios.lt/Ekonomika/Ar-Lietuvai-teks-tobulinti-Visagino-AE-reaktoriu)
2. Praėjus 20 metų po Černobylio avarijos, didžiausią poveikį patyrusiuose regionuose sergamumas vėžiu padidėjo iki 40 procentų.
3. Žinomiausia iš visų ilgalaikių radiacijos pasekmių yra kraujo vėžys, arba leukemija. Radionuklidai stroncis (90) ir cezis (137) kaupiasi kaulų audiniuose ir padidina vėžio riziką. Pasak ekspertų, šios medžiagos ypač pakenkia kaulams, nes organizmas jas supainioja su kalciu ir įprastų fiziologinių procesų metu įterpia į raumenų ir kaulų audinius.
4. Kiek lengviau žmonėms apsisaugoti nuo jodo (131) poveikio – kalio jodido tabletėmis, kuriomis dabar Japonijos valdžios institucijos stengiasi aprūpinti gyventojus. Jodas (131), kaip ir neradioaktyvus jodas (127), organizmo kaupiamas skydliaukėje. Didžiausia dalis Černobylio radioaktyviųjų dalelių 1986 m. pateko į dabartinės Baltarusijos teritoriją. Praėjus dešimčiai metų po katastrofos, čia 424 vaikai susirgo skydliaukės vėžiu. Tai atitinka 3,5-4 vėžio atvejus 100 tūkst. vaikų – dešimt kartų daugiau, nei pasaulio vidurkis.
5. Atliekos: Plutonio skilimo pusperiodis – 24 tūkstančiai metų, visiško skilimo periodas – daugiau nei 250 tūkstančių metų. Stroncis 137 skyla per 300 metų. Cezis 90 – irgi 300 metų, o plutonis – amžinas. Kasmet Europos Sąjungoje pagaminama daugiau kaip 40 000 kubinių metrų radioaktyviųjų atliekų, 80 proc. yra trumpaamžės, o maždaug 5 proc. – ilgaamžės labai mažo radioaktyvumo atliekos.
6. Pavojingų atliekų saugojimo laikas skaičiuojamas šimtmečiais. Pasaulyje dar nėra valstybės, kuri sugeba apsaugoti savo šalies piliečius ir vaikų vaikus nuo kenksmingų atominių elektrinių veiklos padarinių. JAV projektas (Nevados atliekų saugojimo projektas pradėtas 1987 metais – 2010 metais prezidentas Obama atsisakė toliau finansuoti šios saugyklos projektą) sustabdytas, Vokietijoje tokia situacija, kad pasirinktas saugojimo būdas nepasiteisino, švedams kilo įtarimų, jog mokslininkų skaičiavimai buvo netikslūs.
7. Suskaičiavus visus atominės elektros kaštus: ilgą statybos laiką, paskolas, uždarymo ir atliekų saugojimo kainas, elektros kilovatvalandės kaina yra apie 50 cnt., kas gerokai brangiau už kitų šaltinių pagaminta elektrą. Elektros rinkoje ji nebus perkama.

Faktų, kurie leidžia suprasti, kad atominė energetika turi „atidėtą" žalą yra labai daug. Jos padaroma žala yra gerokai didesnė už padaromą naudą. Iki šiol atominė energetika buvo reikalinga atominio ginklo gamybai. Aš tikiuos, kad atominė bomba Lietuvai nereikalinga. Nei Visagine, nei Baltarusijoje, nei Kaliningrado srityje. Aš nenoriu, kad mūsų pinigai būtų skiriami naujai aferai. Stabdykime klaidingus politikų sprendimus. Mes patys atsakingi už savo ir savo anūkų ateitį.

V.Valevičius
Humanitarinių mokslų daktaras, publicistas, sveikatos politikos ekspertas

Kviečiame susipinti su žurnalo THE ECONOMIST specialia ataskaita apie branduolinę energetiką „Svajonė, kuri neišsipildė"

 
 
Pasisakymai
Veidmainiaujate, Tomai. Kovojate su gudais, net tik isrjjioote, kova jau persikėlė į ekonomiką... Gal galite žmoniškai paaiškinti kodėl Lietuva gali statyti atominę, o štai Baltarusija - ne? Lietuva p
nieko čia baisaus, ne pmrais kartas kai populistai valdžioj. Mus stekena, o mes kaskart vis kažkaip išgyvenam. Pasimaitins liaudis tuščiais pažadais, pajus, kad sotumo trūksta ir vėl rinks kitus. Mana
Referendumas laimės, pirmyn
Referendumo organizatoriai yra penkta kolona siekianti ivaryti mus i putino glebi. Atseit kazkas nupirks zeme ir issives..., o lietuviai netures ant ko vaikscioti... nepasiduokite absurdui
Referendumas reikalingas seimo narių(bei jų padėjėjų)skaičiui mažinti iki 91.Tai leistų sutaupytas lėšas išmokėti pensininkams.Labai prabangiai seimūnai gyvena mūsų mokėtojų pinigais.Neužjaučia vargšų
Šiame puslapyje mane stebina, kad darote nuorodą į Komunistus (Social Demokratus), neva jie "Jau prisideda" kažkuo prie referendumų. Nors žinome, kad - ne. Naikinkite ją.
Socialdemokratai nusispjovė į savo principus pasikeldami sau atlyginimus dar net negražinę įsiskolinimo pensininkams.Taip pat ir į liaudį norinčia rengti referendumą.
Kol balsuosim už partinius sąrašus Lietuvoje nebus demokratijos o tik išsigimusi korumpuotų mafijozų partokratija.Lietuvai labai reikėtų Maidano tipo kontrolės.Partijos turi išsilaikyti iš narių mokes
Referendumą reikėtų skelbti dėl seimunų,VRK,Konstitucinio teismo narių ir savivaldybes tik tiesiogiai.Seime užtenka tik 71 seimuno nes į posėdžius jų ir tiek retai kada susirenka.
Vienintelis būdas apsaugoti Lietuva nuo Graikijos ateities - uždrausti jos žemės pardavimą už bet kokias skolas užsieniečiams, o būtent užsienio bankams.
Naujienų prenumerata
Noriu gauti uzreferenduma.lt naujienas el. paštu: