Žalieji: ES gali užkirsti kelią atominiam rusų lošimui iš mūsų likimų
 
2013 m. balandžio 23 d.
 

Austrų mokslininkų duomenimis, nutikus avarijai Kremliaus planuojamoje atominėje Karaliaučiaus krašte, didžiausia tikimybė iš gyvenamų teritorijų žemėlapio išnykti būtų ne tik pačiam Karaliaučiui, bet ir Kaunui, Klaipėdai, Vilniui. Nelaimės atveju Lietuvos likimas rusų atominėje ruletėje priklausytų nuo pagrindinio veiksnio - vėjo krypties.

flexRISK simuliacinių modelių duomenimis (http://flexrisk.boku.ac.at/en/index.html) nelaimei nutikus esant oro sąlygoms, tokioms kaip buvo 1995 metų kovo 3 dieną, labiausiai nukentėtų Klaipėda. Jeigu galima avarija būtų įvykusi 1995 m. balandžio 1 dieną, gyventi nebebūtų galima vidurio Lietuvoje, ūkininkauti - beveik visoje Lietuvoje. Evakuoti didelę dalį Lietuvos tektų ir jeigu hipotetinis sprogimas įvyktų per tokius orus, kaip buvo 1995 m. sausio 14."Avarijos AE nėra dažnas, tačiau įmanomas reiškinys, o atsižvelgiant dar ir į abejotiną ekonominę projekto naudą tokios rizikos nepateisinsi jokiais išvedžiojimais. Mes negalime ramiai taikytis su beprotiška "atomine rulete", kurią Rusija lošia ne tik su savo, bet ir gretimų šalių gyventojų likimais, - teigia žaliasis, publicistas Vitalijus Balkus.

Pasak Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko pavaduotojo Tomo Tomilino, Lietuva turi išnaudoti galimybę pasipriešinti Rusijos planams lengva ranka rizikuoti mūsų, kaip šalies, išlikimu. "Turime blokuoti bet kokius ES - Rusijos aukšto lygio susitarimus tol, kol Bendrija gaus iš Rusijos įsipareigojimą nestatyti jokių atominių objektų arčiau nei 500 km iki ES sienų", - teigia Tomas Tomilinas. Pirmininkavimas ES teikia gerą progą šiai Lietuvos pozicijai įtvirtinti.

Tinkamai paaiškinus šią nuostatą, Lietuva su šiuo reikalavimu neliktų viena. Juk "atominėje ruletėje", austrų mokslininkų duomenimis, rusai lošia ne tik lietuvių, bet ir lenkų, latvių, vokiečių, čekų likimais.

Žaliųjų taikinyje - Baltijos AE

Anot Asociacijos ŽALI.LT koordinatorės Virginijos Vingrienės, šiuo metu Lietuvos žalieji ketina susitelkti į kovą būtent su Baltijos atomine elektrine:"Šis projektas yra toliausiai pasistūmėjęs, tačiau nėra negrįžtamas. Be to, dėl mažos rinkos ir jungčių trūkumo iš visų trijų Lietuvai gresiančių atominių projektų Kaliningrado AE yra mažiausiai ekonomiškai ir energetiškai pagrįsta - tai grynai politinė Kremliaus užgaida, kuri lengvai atsiradusi gali ir lengvai išnykti", - sako Virginija Vingrienė.

Žaliųjų atstovai iš Vyriausybės tikisi "politinio stuburo nepasiduoti didžiuliam lobizmui" ir pasirinkti ne apsistatymo atominiais monstrais, o energijos taupymo ir žaliosios energetikos plėtojimo scenarijų, gerbiant piliečių nuomonę, juolab kad tiek pagal Konstituciją, tiek pagal VRK vadovo išsakytą poziciją, Lietuvoje būna tik neprivalomų skelbti referendumų, bet nebūna neprivalomų vykdyti.

Pati referendumu pasirinkusi darnų neatominį kelią, Lietuva galės visą energiją skirti apsiginti nuo kaimynų branduolinių ambicijų. Vienas iš šios strategijos elementų turėtų būti rusų atominės pramonės mitų ir melo nuvainikavimas. "Lietuva turi nuosekliai ir kryptingai dirbti informuodama kolegas Europoje apie pavojaus mastą ir rusų vykdomą duomenų falsifikaciją, - pabrėžia Tomas Tomilinas. - Negalima pasitikėti optimistiniais Rosatomo specialistų teiginiais, esą avarija Baltijos jėgainėje didesnės grėsmės ES šalims nekeltų, nes šie skaičiavimai remiasi vien tikslingai jiems palankių, nedidelių ir patogių, avarijų analize, iš tyrimų visiškai pašalinant tokius atvejus, kaip Černobylis ar Fukušima".

Balandžio 26 d. minėjimo scenarijus-kvietimas:

Kviečiame visus prasmingai paminėti Černobylio katastrofos metines. 1986 metais Ukrainoje, 500 km nuo Vilniaus, sprogus atominei elektrinei, sulaužyta milijonai likimų - nuo likvidatorių iki namus ir gimtinę praradusių žmonių bei tų, kurie vėliau susirgo onkologinėmis ligomis. Milžiniška teritorija tapo negyvenama zona, dar didesnė teritorija - netinkama maistui auginti. Visai netoli Lietuvos sienos Baltarusijos miškuose ir dabar draudžiama grybauti bei uogauti, nes Černobylio radiacija pasiekė šiuos miškus. Šiandien rusai užsimojo statyti analogišką jėgainę prie pat Tauragės ir Jurbarko.

Mes galime sustabdyti šį projektą! Tereikia tvirto šalies vadovybės, įskaitant Prezidentę, apsisprendimo ir diplomatinių ES pastangų.

Susirinkime kūrybingam protestui prie Rusijos ambasados balandžio 26 d., 12 val. (Latvių 53, Žvėrynas). Vidurdienį pievelėje šalia ambasados iškils kryžiai, simbolizuojantys galimos branduolinės katastrofos baigtį, paminėsime jau įvykusių atominių nelaimių aukas. Vėliau judėsime prisijungti prie draugų renginio Kudirkos aikštėje.

Asmenys kontaktams: V. Balkus 863421034, T. Tomilinas 868627469

 
 
   Nuotraukos
 
 
 
Pasisakymai
Veidmainiaujate, Tomai. Kovojate su gudais, net tik isrjjioote, kova jau persikėlė į ekonomiką... Gal galite žmoniškai paaiškinti kodėl Lietuva gali statyti atominę, o štai Baltarusija - ne? Lietuva p
nieko čia baisaus, ne pmrais kartas kai populistai valdžioj. Mus stekena, o mes kaskart vis kažkaip išgyvenam. Pasimaitins liaudis tuščiais pažadais, pajus, kad sotumo trūksta ir vėl rinks kitus. Mana
Referendumas laimės, pirmyn
Referendumo organizatoriai yra penkta kolona siekianti ivaryti mus i putino glebi. Atseit kazkas nupirks zeme ir issives..., o lietuviai netures ant ko vaikscioti... nepasiduokite absurdui
Referendumas reikalingas seimo narių(bei jų padėjėjų)skaičiui mažinti iki 91.Tai leistų sutaupytas lėšas išmokėti pensininkams.Labai prabangiai seimūnai gyvena mūsų mokėtojų pinigais.Neužjaučia vargšų
Šiame puslapyje mane stebina, kad darote nuorodą į Komunistus (Social Demokratus), neva jie "Jau prisideda" kažkuo prie referendumų. Nors žinome, kad - ne. Naikinkite ją.
Socialdemokratai nusispjovė į savo principus pasikeldami sau atlyginimus dar net negražinę įsiskolinimo pensininkams.Taip pat ir į liaudį norinčia rengti referendumą.
Kol balsuosim už partinius sąrašus Lietuvoje nebus demokratijos o tik išsigimusi korumpuotų mafijozų partokratija.Lietuvai labai reikėtų Maidano tipo kontrolės.Partijos turi išsilaikyti iš narių mokes
Referendumą reikėtų skelbti dėl seimunų,VRK,Konstitucinio teismo narių ir savivaldybes tik tiesiogiai.Seime užtenka tik 71 seimuno nes į posėdžius jų ir tiek retai kada susirenka.
Vienintelis būdas apsaugoti Lietuva nuo Graikijos ateities - uždrausti jos žemės pardavimą už bet kokias skolas užsieniečiams, o būtent užsienio bankams.
Naujienų prenumerata
Noriu gauti uzreferenduma.lt naujienas el. paštu: