Europos aplinkosaugininkai svarsto kaip stabdyti Rusijos branduolinius projektus
 
2013 m. gegužės 28 d.
 

Rusija stabdo Kaliningrado atominės elektrinės statybas. Lietuva rengiasi pirmininkauti ES. Kokia turi būti žaliųjų strategija, kad gyventume saugiai ir pasiturinčiai?

Gegužės mėn. Vilniuje vyko Europos sąjungos aplinkosauginių organizacijų susirinkimas, kuriame buvo diskutuojama dėl Lietuvos pirmininkavimo Europos tarybai prioritetų. Renginį organizavo Europos aplinkosaugos biuras (European Environmental Bureau - http://www.eeb.org). Ši organizacija jungia daugiau nei 140 Europos šalių organizacijų, dirbančių aplinkosaugos srityje. Kas pusmetį jį rengia "žaliosios" politikos pasiūlymų paketą ES Tarybai pirmininkaujančiai šaliai (10 testų sistema) ir vertina kiekvieno pirmininkavimo pažangą. Airijos pirmininkavimui buvo parengtas šis dokumentas:

http://www.eeb.org/?LinkServID=ACCAA033-5056-B741-DB9FBDA5BA8CBEDC&showMeta=0&aa

EEB atstovai seminare dalyviams pristatė klausimus, kurie bus aktualūs artėjantį pusmetį, kai Lietuva pirmininkaus ES. Tai ES direktyva dėl poveikio aplinkai vertinimo, nauja prekybos sutartis su JAV, klimato kaita, bioįvairovė, Bendrosios žemės ūkio politikos reformos užbaigimas bei kiti Airijos pirmininkavimo metu spręsti klausimai. Lietuvos NVO atstovų buvo prašoma pateikti savo siūlymus į aplinkosauginę darbotvarkę. Vienas iš Lietuvos pirmininkavimo prioritetų yra ambicinga Baltijos jūros regiono strategija. Vienas iš esminių klausimų, Lietuvos organizacijų manymų, yra siekti sumažinti jūros užterštumą. Nors Lietuvos aplinkosauginės organizacijos nėra EEB tinklo nariai, jiems buvo pasiūlyta dalyvauti EEB darbo grupėse įvairiais klausimais ir taip įgyti reikiamą patirtį norint dalyvauti ES politikos formavime.

Seminare dalyvavęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas pasiūlė koordinuoti veiksmus reikalaujant ES derėtis su Rusiją dėl naujų branduolinių jėgainių šalia išorinių ES sienų statybų sustabdymo.

Anot T. Tomilino, akivaizdu, kad Lietuvos diplomatams ir valstybės vadovams pirmininkaujant ES nerūpės aplinkosauga. Mūsų pirmininkavimo programoje labai daug Rytų partnerystės, saugumo, geopolitinių temų. Rugsėjį Vilniuje vyks aukščiausio lygio Rytų partnerystės šalių vadovų susitikimas. Tai puiki proga pradėti derybas su Rusija dėl branduolinių statybų šalia Lietuvos sienų stabdymo. Juk, pavyzdžiui, Kaliningrado srities projektas visiškai priklausomas nuo ES sprendimo leisti elektros tranzitą per Lenkijos ar Lietuvos teritoriją.

Lietuva yra susaistyta su Rusijos energijos sistemą per vadinamąją BRELL (Baltarusija, Rusija, Estija, Latvija ir Lietuva) sutartį, nes visų paminėtų šalių sistemos dirba vienu dažniu, o kontinentinė Europa – kitu. Šios sutarties vykdymas ar peržiūrėjimas yra deleguotas ES institucijoms, todėl nei Lenkija, nei Lietuva negali imtis vienašalių veiksmų. Būtent todėl reikalingas visos ES spaudimas Rusijai. O geriausia proga jam inicijuoti - Lietuvos pirmininkavimas ES.

Skeptikai pasakytų, kad pačioje ES nėra sutarimo dėl branduolinių jėgainių. Tačiau, jei ES kažkada užteko ryžto spausti Lietuvą uždaryti Ignalinos atominę, pozicija dėl naujų rusiškų reaktorių šalia ES sienos turėtų būti analogiška.

R. Karbauskis: Lietuvai unikali proga inicijuoti nebranduolinio regiono viziją

Viešai pranešama, kad Rusija stabdo Kaliningrado atominės statybas. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis siūlo išnaudoti unikalią progą ir prieš pat Lietuvos pirmininkavimą ES paskelbti apie numatomas derybas su Rusija dėl naujų atominių elektrinių statybos ribojimo šiame regione.
„Lietuvos diplomatai šiuo metu baigia rengti pirmininkavimo Europos Tarybai planą, tačiau jame nėra strateginio tikslo – numatytų koordinuotų veiksmų Europos Sąjungos mastu, derantis su Rusija dėl branduolinių jėgainių statybos planų atsisakymo Baltijos regione. Abu projektai - Astravo ir Baltijos jėgainių - vykdomi Rusijos valstybinės korporacijos „Rosatom". Baltarusija negalėtų atlikti Astravo projekto be Rusijos pagalbos", - sako R. Karbauskis.
Anot LVŽS pirmininko, ES turi unikalią progą derėtis dėl saugių išorės sienų. Primename, kad būtent ES išsireikalavo, kad Lietuva uždarytų Ignalinos AE.
„Po laimėto referendumo dėl Visagino atominės elektrinės, sutelkėme savo dėmesį į rusiškų projektų stabdymą. Žalieji, aplinkosaugininkai ir kaimyninių valstybių atstovai, nepaisant kalėjimų ir persekiojimų grėsmės, atvirai gina regiono žmonių interesus gyventi saugioje aplinkoje. Gaila, kad Lietuvos diplomatų balsai šiuo klausimu kol kas labai tylūs", - teigia Ramūnas Karbauskis.

 
 
   Nuotraukos
 
 
 
Pasisakymai
Veidmainiaujate, Tomai. Kovojate su gudais, net tik isrjjioote, kova jau persikėlė į ekonomiką... Gal galite žmoniškai paaiškinti kodėl Lietuva gali statyti atominę, o štai Baltarusija - ne? Lietuva p
nieko čia baisaus, ne pmrais kartas kai populistai valdžioj. Mus stekena, o mes kaskart vis kažkaip išgyvenam. Pasimaitins liaudis tuščiais pažadais, pajus, kad sotumo trūksta ir vėl rinks kitus. Mana
Referendumas laimės, pirmyn
Referendumo organizatoriai yra penkta kolona siekianti ivaryti mus i putino glebi. Atseit kazkas nupirks zeme ir issives..., o lietuviai netures ant ko vaikscioti... nepasiduokite absurdui
Referendumas reikalingas seimo narių(bei jų padėjėjų)skaičiui mažinti iki 91.Tai leistų sutaupytas lėšas išmokėti pensininkams.Labai prabangiai seimūnai gyvena mūsų mokėtojų pinigais.Neužjaučia vargšų
Šiame puslapyje mane stebina, kad darote nuorodą į Komunistus (Social Demokratus), neva jie "Jau prisideda" kažkuo prie referendumų. Nors žinome, kad - ne. Naikinkite ją.
Socialdemokratai nusispjovė į savo principus pasikeldami sau atlyginimus dar net negražinę įsiskolinimo pensininkams.Taip pat ir į liaudį norinčia rengti referendumą.
Kol balsuosim už partinius sąrašus Lietuvoje nebus demokratijos o tik išsigimusi korumpuotų mafijozų partokratija.Lietuvai labai reikėtų Maidano tipo kontrolės.Partijos turi išsilaikyti iš narių mokes
Referendumą reikėtų skelbti dėl seimunų,VRK,Konstitucinio teismo narių ir savivaldybes tik tiesiogiai.Seime užtenka tik 71 seimuno nes į posėdžius jų ir tiek retai kada susirenka.
Vienintelis būdas apsaugoti Lietuva nuo Graikijos ateities - uždrausti jos žemės pardavimą už bet kokias skolas užsieniečiams, o būtent užsienio bankams.
Naujienų prenumerata
Noriu gauti uzreferenduma.lt naujienas el. paštu: