Ramūnas Karbauskis: reikalausime, kad Vyriausybė pateiktų alternatyvą „Hitachi“ projektui
 
2014 m. rugpjūčio 05 d.
 

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga kategoriškai smerkia Vyriausybės planus ignoruoti tautos valią ir gaivinti „Hitachi“ atominės elektrinės projektą. Dabartinėje situacijoje, kai Lietuvos jungčių su Švedija ir Lenkija finansavimo klausimas nėra iki galo išspręstas (neužtikrinta ES parama), atsinaujinančios energetikos plėtra dirbtinai stabdoma, o suskystintų dujų terminalas neužbaigtas, valdantieji neatsakingai imasi veiksmų rizikingam susitarimui su Japonijos korporacija, stačiusia liūdnai pagarsėjusį Fukušimos reaktorių.

Energetikos ministerija ir Japonijos korporacija „Hitachi“ jau pasirašė memorandumą dėl bendrų veiksmų rengiantis įsteigti tarpinę projekto bendrovę. Šalys įsipareigojo kartu atlikti parengiamuosius darbus ir jau pateikė siūlymą Latvijai dėl bendros įmonės steigimo.

Panašu, kad ši Vyriausybė kaip ir jos pirmtakė vėl bandys ignoruoti tarptautinės Orhuso konvencijos standartus, gerojo viešojo administravimo principus ir siūlydama vienintelį atominės variantą net nepateiks visuomenei alternatyvaus sprendimo skaičiavimų. Juk bet koks rimtas planavimas civilizuotoje šalyje daromas pateikiant planą B, sąžiningai svarstant alternatyvią energetinės politikos galimybę.

Panašu, kad mums – principingiems atominės elektrinės priešininkams – teks vėl įrodinėti žaliosios  energetikos Lietuvoje pranašumus. Juk alternatyvi energetika, paremta protingu energijos taupymu, vėjo, saulės ir žemės ūkio biomasės žaliavų pagrindu yra rimta industrijos šaka, galinti konkuruoti su bet kuria tradicine pramone ir turinti esminių pranašumų jų atžvilgiu – ji yra vienintelis šalies nepriklausomybės nuo Rusijos žaliavų garantas, kartu išspręsiantis ir globalius klimato kaitos iššūkius.

Turime pagaliau įsisąmoninti, kad žaliosios energetikos plėtrai vien deklaratyvių šūkių nepakanka. Reikia ambicingų planų ir sąlygų privačioms investicijoms. Todėl vietoje išleidžiamų milijardų beprasmiškai pasenusiai branduolinei technologijai finansuoti – privalome leisti mūsų gyventojams, bendruomenėms, verslininkams, valstybei ir užsienio kapitalui investuoti į pažangias atsinaujinančios alternatyvos perspektyvas. Primename, kad galingo Hitachi‘o reaktoriaus pajėgumai leidžia Lietuvai pagaminti apie 400-500 MW savos elektros, likusią dalį paliekant latviams ir estams. Tokį energijos kiekį patenkintų net mūsų Baltijos jūros dalyje įrengti vėjų parkai, jau nekalbant apie alternatyvios energetikos plėtros visumą.

Svarstyti alternatyvų planą įpareigoja ir išsami viešoji diskusija bei po jos sekęs referendumas 2012 metų spalį, kuris aiškiai įrodė, kad atominės elektrinės statyba Lietuvoje taps negyvybingu ir beprasmiu projektu, užkrausiančiu šalies visuomenei paskolų ir palūkanų naštą, priklausomybę nuo įvežtinio kuro ir milijonus metų nesuyrančių radioaktyvių atliekų laidojimo grėsmes.

Akivaizdu, kad atominis projektas prasilenkia ne tik su aplinkosauga, bet ir su ekonomine logika. Tuo tarpu ankstesnė šalies Vyriausybė, manipuliuodama informacija dėl ES žadamos paramos atominės statyboms Lietuvoje, kurios ES net nesvarsto, kartu iškraipė būsimo elektros poreikio prognozes. Vis teigiama, kad elektros energijos poreikis didės, kai tuo tarpu 2014 m. elektros vartojimas lyginant su 2013 m. sumažėjo 3.2 proc.

Bet svarbiausiu klausimu šiandien lieka tai, kur „projekto partneriai“ padėjo Lietuvos referendumo rezultatus ir šalies konstitucinio suvereno išreikštą aiškų „ne“?  Nors, referendumų teisinis reguliavimas įpareigoja Seimą per mėnesį po referendumo rezultatų paskelbimo priimti sprendimus dėl jų įgyvendinimo, tų sprendimų vis dar nėra. Visgi norėtųsi paklausti, kas valdančiajai daugumai suteikė teisę ignoruoti tautos valią, Konstituciją ir Referendumo įstatymą?

 
 
Pasisakymai
Veidmainiaujate, Tomai. Kovojate su gudais, net tik isrjjioote, kova jau persikėlė į ekonomiką... Gal galite žmoniškai paaiškinti kodėl Lietuva gali statyti atominę, o štai Baltarusija - ne? Lietuva p
nieko čia baisaus, ne pmrais kartas kai populistai valdžioj. Mus stekena, o mes kaskart vis kažkaip išgyvenam. Pasimaitins liaudis tuščiais pažadais, pajus, kad sotumo trūksta ir vėl rinks kitus. Mana
Referendumas laimės, pirmyn
Referendumo organizatoriai yra penkta kolona siekianti ivaryti mus i putino glebi. Atseit kazkas nupirks zeme ir issives..., o lietuviai netures ant ko vaikscioti... nepasiduokite absurdui
Referendumas reikalingas seimo narių(bei jų padėjėjų)skaičiui mažinti iki 91.Tai leistų sutaupytas lėšas išmokėti pensininkams.Labai prabangiai seimūnai gyvena mūsų mokėtojų pinigais.Neužjaučia vargšų
Šiame puslapyje mane stebina, kad darote nuorodą į Komunistus (Social Demokratus), neva jie "Jau prisideda" kažkuo prie referendumų. Nors žinome, kad - ne. Naikinkite ją.
Socialdemokratai nusispjovė į savo principus pasikeldami sau atlyginimus dar net negražinę įsiskolinimo pensininkams.Taip pat ir į liaudį norinčia rengti referendumą.
Kol balsuosim už partinius sąrašus Lietuvoje nebus demokratijos o tik išsigimusi korumpuotų mafijozų partokratija.Lietuvai labai reikėtų Maidano tipo kontrolės.Partijos turi išsilaikyti iš narių mokes
Referendumą reikėtų skelbti dėl seimunų,VRK,Konstitucinio teismo narių ir savivaldybes tik tiesiogiai.Seime užtenka tik 71 seimuno nes į posėdžius jų ir tiek retai kada susirenka.
Vienintelis būdas apsaugoti Lietuva nuo Graikijos ateities - uždrausti jos žemės pardavimą už bet kokias skolas užsieniečiams, o būtent užsienio bankams.
Naujienų prenumerata
Noriu gauti uzreferenduma.lt naujienas el. paštu: